18 روز دیپلمات در ترکمنستان است

گرامیداشت روز دیپلمات در ترکمنستان در واقع نماد احترام دولت به فعالیت دستگاه سیاست خارجی ترکمنستان می‏‌باشد و از سوی دیگر این مهم مسئولیت دیپلمات‏‌های ترکمن را دوچندان می‏‌کند تا وظایف خود را از دل و جان انجام داده اقدامات عملی را در راستای اجرای سیاست‏‌های دولت ترکمنستان برداشته شوند.

لازم به ذکر است که ترکمنستان در سال ۱۹۹۱ میلادی استقلال خود را کسب کرد این کشور هم اکنون به حدود ۵۰ سازمان بین‏‌المللی به ویژه نهادهای سازمان ملل متحد و بیش از ۱۳۰ پیمان حقوقی و کنوانسیون مهم بین‏‌المللی پیوسته است.

ترکمنستان ظرف ۲۲ سال از استقلال خود با کشورهای دنیا به ویژه با بیش از ۱۳۰ کشور عضو سازمان ملل روابط دیپلماتیک خود را برقرار کرده و ده‏‌ها سفارتخانه و نمایندگی سیاسی کشورهای خارجی و سازمان‏‌های بین‏‌المللی و منطقه‏‌ای دایر شده‏ و ده‏‌ها سفارتخانه ترکمنستان در کشورهای خارجی فعال هستند.

ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از باختر با دریای خزر همسایه و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه‌ است.

ایران و ترکمنستان با اشتراکات فرهنگی و اجتماعی فراوان و مرز مشترک می تواند در زمینه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی بهترین روابط را داشته باشد که با درایت مقامات دو کشور قطعا همچون گذشته این مهم ادامه خواهد یافت.

بالا