یادداشت تفاهم همکاری مشترک بین ایران و ترکمنستان به امضای وزیر کار و حمایت اجتماعی ترکمنستان و سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسید.

مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و ترکمنستان امروز با حضور محمد سعید بابایوئیچ سیلاپف پنتای وزیر کار و حمایت اجتماعی ترکمنستان و محمدهادی زاهدی وفا سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل وزارت کار به امضاء رسید.

بر اساس این یادداشت تفاهم قرار است همکاری دو کشور در زمینه‌های حمایت اجتماعی، بازنشستگان، تأمین اجتماعی، بهزیستی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ارتقاء یابد.

در این مراسم محمدهادی زاهدی‌وفا با اشاره به اینکه ایران و ترکمنستان دو کشور دوست و همسایه و خویشاوند هستند گفت:‌در 30 سال گذشته روابط دوستانه و آرام بین دو کشور برقرار بوده و ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت.

وی همچنین گفت:‌وزارت تعاون متولی برنامه‌های حمایت اجتماعی ، بازنشستگان، آموزش فنی و حرفه‌ای، بهزیستی، سالمندان و کارگران است و امیدواریم بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری خوبی با یکدیگر داشته باشیم.

وی همچنین گفت:‌وزارت کار دارای شرکت‌های اقتصادی فراوانی در زمینه حمل و نقل ریلی و دریایی و همچنین شرکت انرژی است که می‌تواند زمینه همکاری مشترک بین دو کشور را فراهم کند.

سرپرست وزارت کار همچنین به سوآپ گاز بین ایران و ترکمنستان اشاره کرد و گفت:‌ در این زمینه پیشرفت خوبی حاصل شده و از همکاری‌های بیشتر با کشور ترکمنستان استقبال می‌کنیم.

زاهدی‌وفا گفت: امیدواریم سطح روابط تجاری دو کشور که دارای ظرفیت‌های مناسبی است حداقل به دو برابر میزان فعلی ارتقاء یابد و مسائل پیش آمده در شمال‌غرب و غرب آسیا باعث شود که دو کشور همسایه بتوانند روابط اجتماعی و اقتصادی خوبی داشته باشند.

در این مراسم همچنین محمدسعید بابایوئیچ وزیر کار و حمایت اجتماعی ترکمنستان هم گفت: در قالب سفر رئیس‌جمهور ترکمنستان به ایران تفاهم‌نامه‌های مناسبی امضاء می‌شود و امیدواریم فرصت‌های شغلی فراوان برای شهروندان دو کشور ایران و ترکمنستان طبق این تفاهم‌نامه‌ها ایجاد شود.

وی گفت:‌در نظر داریم تبادل کارشناس بین دو کشور انجام شود و در این زمینه سمینارهای مشترک برگزار شود که باعث ارتقاء روابط دو کشور شود.

وزیر کار و حمایت اجتماعی ترکمنستان همچنین بخش انرژی و حمل و نقل را از اولویت‌های همکاری مشترک بین دو کشور ایران و ترکمنستان عنوان کرد و گفت:‌من اطمینان می‌دهم راه برای پیشرفت روابط بین دو کشور در این بخش‌ها وجود دارد.

بالا