انتقاد رئیس جمهور ترکمنستان از روند اجرای پروژه «تاپی»

 

رئیس جمهور ترکمنستان در نشست کابینه وزرا از فعالیت مقامات دولتی فعال در زمینه اجرای پروژه «تاپی» انتقاد کرد.

 

«قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در قالب نشست کابینه وزرا از فعالیت «میراتگلدی مرداف» معاون نخست وزیر در زمینه اجرای پروژه «تاپی» را انتقاد کرد.

در ابتدای نشست، مرداف گزارشی از وضعیت پروژه و چشم‌اندازهای آن ارائه کرد.

اما بردی محمداف از روند اجرای پروژه تاپی راضی نشد و فعالیت تمام مقامات فعال در این بخش را مورد انتقاد قرار داد.

به نظر رئیس جمهور ترکمنستان مقامات رسمی ترکمن اهمیت این پروژه را درک نمی‌کنند و به مرداف دستور برقراری نظارت دائم بر روند ساخت لوله انتقال گاز حتی در کشورهای همسایه داد.

به گفته بردی محمداف، کم‌کاری و بی توجهی دولتمردان، پروژه را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

 طرح پروژه تاپی هدف متصل کردن ترکمنستان با افغانستان، پاکستان و هند مطرح شد و طبق برنامه دارای طول 1814 کیلومتر (214- ترکمنستان، 774- افغانستان، 816- پاکستان) و قابلیت صادرات 33 میلیارد متر مکعب گاز را دارد.

در تاریخ هفتم اکتبر وزیر اقتصاد افغانستان در نشست علنی پارلمان از کسر 9- 12 میلیارد دلاری برای ساخت لوله تاپی و عدم توانایی مالی ترکمنستان برای پوشش این هزینه‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی خبر داد.

در تاریخ 10 اکتبر نیز دولت هند خواستار کاهش 2 برابری قیمت گاز انتقالی از طریق تاپی را مطرح کرد. به نظر «دهلی نو» قیمت گاز باید 140 دلار برای هزار متر مکعب گاز باشد در حالی که ترکمنستان این شاخص را در سطح 350 می‌بیند.

در تاریخ 16 اکتبر دولت پاکستان نیز بر کاهش قیمت گاز تأکید و اعلام کرد ترکمنستان باید در صورت قطع صادرات گاز به دلیل حملات تروریستی در خاک افغانستان هزینه‌های تعمیر را برعهده بگیرد.

در تاریخ 21 اکتبر دولت افغانستان از ایجاد واحد نظامی ویژه با هدف دفاع از خطوط لوله تاپی خبر داد.

بالا