بسته بودن مرزهای سه کشور همسایه/ کامیونداران مشکلی ندارند

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرد که در حوزه حمل و نقل کالایی تنها مرزهای پاکستان، ترکمنستان و ترکیه طی هفته گذشته و برای پیشگیری از کرونا مسدود شده که البته کامیون داران ایرانی می‌توانند از این کشورها به ایران برگردند و برای بقیه کشورها مشکلی نداریم.

به گزارش ایسنا، درپی شیوع ویروس کرونا در کشور و افزایش آمار مبتلایان و جان باختگان، سه کشور ترکمنستان، پاکستان و ترکیه در هفته گذشته مرزهای خود را برای تردد بار و مسافر به روی ایران بستند تا پس از فروکش کردن این بیماری مجددا مراودات و مبادلات بین المللی با ایران را از سر بگیرند.

منوچهر سلمان‌زاده - مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای – در این باره در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در بخش حمل‌ونقل کالایی همچنان مرزهای پاکستان، ترکمنستان و ترکیه بسته است و امکان تردد مسافر و بار وجود ندارد. اما مبادلات و حمل و نقل کالایی از طریق دیگر مرزها مانند، افغانستان، عراق، ارمنستان، روسیه و غیره در حال انجام است و کامیون داران مشکلی در این زمینه ندارند.

وی افزود: در کشورهای مانند ترکیه، پاکستان و ترکمنستان که مرزها بسته شده کامیون داران ایرانی برای بازگشت به کشور مشکلی ندارند و براساس هماهنگی‌های انجام شده به صورت روزانه بازگشت کامیون داران درحال انجام است و به عنوان مثال در مرز پاکستان تعداد آنها به حداقل رسیده است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: رانندگان کشورهای دیگر مانند ترکیه مشکلی برای ورود به کشورشان ندارند و از مرزهای بسته شده مذکور در حال بازگشت به کشورشان هستند. اما برای این که کشورهای ترکیه، پاکستان و ترکمنستان چه زمانی می‌خواهند مرزهایشان را باز کنند بازه دقیقی اعلام نشده و امیدواریم با بهبود و کاهش روند شیوع این بیماری در کشور این اتفاق نیز بیفتد.

سلمان‌زاده با بیان این که تاکنون گزارشی از این که مبادلات تجاری و کالایی که ایران با کشورهای دیگر انجام می دهد و رانندگان یا کالاها به ویروس کرونا مشکوک هستند نداشته‌ایم گفت: در همه مرزهای کشور قرنطینه‌های انسانی و پایگاه‌های بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی وجود دارد و از همان روزهای نخست شیوع کرونا نیروهای انسانی این مراکز را افزایش دادند و هر فردی که از طریق این مرزها به کشور قصد ورود داشته باشد مورد غربالگری و پایش از نظر ویروس کرونا قرار می‌گیرد بنابراین مشکل و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

بالا