معاون پارلمانی رییس‌جمهور گفت: دولت تلاش می کند در مرز باجگیران خراسان رضوی با ترکمنستان مشکلات معیشتی زمینه ساز مهاجرت از این منطقه مرزنشین حل شود.

اراده دو کشور در بازگشایی این مرز نقش اساسی دارد و طرف مقابل هم باید این بازگشایی را به نفع خود بداند زیرا نزدیکی به عشق‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان می‌تواند در ترانزیت کالا و تامین نیازها مفید باشد.

وی ادامه داد: امروز رخوت در مرز باجگیران حاکم شده است که باید برای ایجاد نشاط و مبادله کالا پیگیری‌هایی در حوزه وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، امور خارجه و صنعت، معدن و تجارت صورت بگیرد.

معاون پارلمانی رییس‌جمهور گفت: کشور ترکمنستان پس از شیوع کرونا سخت‌گیری‌های ویژه‌ای در مرزهای خود اعمال کرد و حتی این مساله به اتباع ترکمن و دیپلمات‌هایشان نیز تسری پیدا می‌کرد.

حسینی با اشاره به پیگیری‌های انجام‌شده مبنی بر بازگشایی مرزهای مشترک ایران با ترکمنستان و تاکید بر تمرکز برای بازگشایی مرز باجگیران افزود: بر اساس گفته‌های سفیر ایران در ترکمنستان به‌منظور مبادله کالا از طریق بازارچه نیز این کشور تقاضاهایی مطرح کرده که متأسفانه دنبال نشده است.

وی اضافه کرد: معاون اقتصادی وزارت امور خارجه نیز سفری به این شهر مرزی داشته است که نشان از آن دارد که کار وزارت خارجه تنها مساله سیاست نیست؛ بلکه از طریق این معاونت مسائلی چون مبادلات اقتصادی هم انجام می‌شود.

معاون پارلمانی رییس‌جمهور گفت: هیات دولت در ۲۰ سفر استانی اولویت‌ها و مشکلات را بررسی و تصمیم‌های مهمی می‌گیرند زیرا گاهی اوقات برخی مسائل همچون مساله باجگیران توسط مسوولان محلی حل نخواهد شد.

حسینی با تأکید بر این موضوع که مرزها نباید خالی از سکنه شده و دولت باید با مهیاکردن زیرساخت‌ها در زمینه تأمین معیشت مرزنشینان قدم بردارد گفت: امروز تراز کشور در راستای مبادله کالا مثبت و این مساله در ایجاد فرصت‌های شغلی مؤثر است.

وی با اشاره به ایجاد روابط مطلوب با کشورهای همسایه یادآور شد: طی مقطعی نگاه به اروپا و چند کشور خاص بود اما امروز نگاه دولت به دیگر کشورها به‌منظور تحکیم روابط است.

باجگیران تنها شهر بدون گاز خراسان رضوی است

نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست با بیان این که باجگیران تنها شهر بدون گاز در این استان محسوب می‌شود گفت: پس از سفر هیات دولت به استان ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به‌منظور گازرسانی به روستاهای استان با محوریت باجگیران اختصاص داده خواهد شد.

علی آذری افزود: امروز باید زیرساخت‌ها در شهرستان فراهم شود تا در آینده توسعه به وجود آید.

فرماندار قوچان نیز در این نشست با اشاره به پیگیری‌های انجام‌شده در زمینه گازرسانی به این منطقه مرزی گفت: امروزگازرسانی به این بخش در حال طی کردن مراحل مقدماتی و تعیین پیمانکار است تا در آینده شاهد اجرای خط لوله گاز باشیم.

عباسعلی صفایی افزود: مرز نشینان منطقه باجگیران علیرغم مشکلات اقتصادی و تعطیلی بازارچه همچنان غیورمردانه مرز را حفظ کرده و در عرصه تولید و امنیت غذایی گام برمی دارند.

بالا