ترانزیت ریلی در مسیر خراسان رضوی به آسیای مرکزی متنوع شد.

فراورده های نفتی و بارهای کانتینری به جمع دیگر محموله های ترانزیت ریلی از گذرگاه ریلی سرخس خراسان رضوی به کشورهای آسیای مرکزی افزوده و ترانزیت ریلی کشور در این مسیر متنوع شد.

پیش از این عمده کالاهای ترانزیتی از مرز ریلی سرخس به ترکمنستان گوگرد صادراتی این کشور بود که اکنون دیگر کالاها بخشی از سهم این محصول را گرفته اند. متنوع شدن کالاهای ترانزیتی برای عبور از گذرگاه ریلی سرخس، برای کشورهای آسیای مرکزی از جمله قزاقستان و کشورهای روسیه و چین جذابیت زیادی دارد و می توان علاوه بر کالاهای یاد شده دیگر اقلام را نیز از این مسیر ترانزیت کرد.

به واسطه کاهش ارزش گوگرد خام در بازارهای جهانی و مقرون به صرفه نبودن صادرات آن، ترانزیت ریلی این کالا از مبدا ترکمنستان و از مسیر ایران طی سالهای قبل با کاهش همراه بوده است.

در چهار ماهه امسال ۳۲۰ هزار تن کالای ترانزیتی از گذرگاه ریلی سرخس جا به جا شده که بخشی از آن گوگرد ترکمنستان بوده است و به خاطر کاهش تجارت این محصول با افت رقم ترانزیت ریلی از استان طی چهار ماه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال مواجه بوده ایم.

با افزوده شدن کالاهای دیگر به جمع اقلام ترانزیتی در مسیر سرخس _ بندرعباس شاهد رونق بیشتر دالان ترانزیتی شمال - جنوب در شاخه شرقی آن خواهیم بود.

مطابق اعلام اداره کل راه آهن خراسان با جا به جایی حدود ۱.۵ میلیون تن کالا در سال ۱۴۰۰، رکورد ۲۵ ساله ترانزیت کالا در این مرز بین‌المللی شکسته شد. ترانزیت کالا در سال ۱۴۰۱ کاهش بوده و همچنان این روند ادامه دارد.

اتاق مشترک ایران و ترکمنستان

بالا