جشن های نوروزگاه در خراسان رضوی لغو شد.

مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: به‌منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تمامی مراسم جشن نوروزگاه و سایر تشریفات جمعی مرتبط با نوروز در این استان لغو و برگزار نمی‌شود.

ابوالفضل مکرمی‌فر روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس آخرین بخشنامه ابلاغی از سوی وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی هر گونه تجمع و مراسم نوروزی که موجب حضور مردم و جمعیت در یک محل باشد به منظور جلوگیری از شیوع ابتلا به بیماری کرونا منتفی است که بر این اساس برگزاری جشن‌های نوروزگاه در این قالب قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این لغو شامل جشن بین‌المللی نوروزگاه در مرز ایران و ترکمنستان نیز می‌شود افزود: بر این اساس تمامی ۱۳۸ رویداد فرهنگی نوروزگاه در سطح استان و شهرستان‌ها برگزار نمی‌شود.

آیین مردمی نوروزگاه به عنوان یک رویداد فرهنگی از نوروز ۱۳۹۵ در ایران به اجرا در آمد. براساس تفاهم‌های اولیه قرار شد مردم هر شهر و هر نقطه از کشور برپا کننده نوروزگاه آن منطقه باشند و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز فراهم‌ کننده بستر برای اجرای آن باشد.
در برگزاری نوروزگاه‌ها سعی می‌شود به میراث ناملموس حوزه نوروز پرداخته و آداب و رسومِ مردم بازشناسانده شود و موارد مغفول و کمتر رسیدگی شده احیا گردد.

براساس آخرین آمارها، شمار افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹ عامل بیماری کرونا در خراسان رضوی تاکنون به ۱۸۳ نفر رسیده است.

۸۹ نفر نیز در این استان بر اثر بیماری مشکوک به کرونا جان باخته‌اند.

بالا