دور جدید رایزنی میان ایران و ترکمنستان برگزار شد

نشست رایزنی‌های سیاسی میان معاونین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان به صورت ویدئو کنفرانس روز سه شنبه انجام شد.

در این جلسه که به ریاست سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و «وفا حاجی اف» معاون وزارت امور خارجه ترکمنستان برگزار شد، آخرین وضعیت همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، کنسولی و نیز مسائل منطقه‌ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

طرفین با بیان اهمیت روابط دو کشور دوست و همجوار، بر لزوم همکاری مشترک و اتخاذ تدابیر عاجل برای برطرف ساختن موانع و مشکلات حاصل از بحران کرونا تاکید کردند.

بازگشایی مرزهای ریلی و جاده‌ای با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، همکاری برای مقابله با اثرات اقتصادی بحران جهانی کرونا، از سرگیری جلسات تخصصی میان دستگاه‌های مختلف اقتصادی دو کشور با روش ویدئو کنفرانس، از سرگیری مبادلات تجاری، رفع مشکلات ترانزیتی از اهم تفاهمات دو طرف در این نشست بود.

مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات در افغانستان و نیز امنیت منطقه از دیگر موارد مطروحه در این دیدار بود.

پیش از این غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه از باز بودن تمامی مرزهای کشور برای تردد بار به جز ترکمنستان خبر داده بود.

وی افزود: ترکمنستان تنها کشوری است که اعلام کرده است تاکنون مورد مثبتی از کرونا در آن وجود نداشته است و از همین رو برای جلوگیری از شیوع این بیماری، تمامی مرزهای خود را با تمامی کشورهای همسایه و حتی جهان بسته است و اجازه هیچ گونه ترددی را نمی‌دهد.

بالا