دیدارهای دکتر ظریف با رئیس جمهوری و وزیر خارجه ترکمنستان

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آخرین مرحله از سفر به کشور‌های آسیای مرکزی در عشق آباد با «بردی محمد اف »رئیس جمهوری ترکمنستان دیدار و با تشریح ابعاد روابط در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بر اهمیت روابط دو کشور همسایه تاکیدکرد.
رئیس جمهوری ترکمنستان هم در این دیدار با حمایت از روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف بر عزم کشورش برای گسترش همکاری‌های فی‌مابین تاکید کرد. وزیر خارجه کشورمان همچنین در دیدار با «رشید مردوف» وزیر خارجه ترکمنستان آخرین تحولات روابط دوجانبه، موضوعات منطقه و همکاری‌های دوکشور در حوزه سازمان‌های بین المللی را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار داد.
ظریف در این دیدار با ارائه ارزیابی مثبت از روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، بر ضرورت ارتقاء همکاری‌های دو کشور در بخش‌های دو جانبه از جمله موضوعات محیط زیستی (اعم از دریای خزر و دیگر حوزه‌ها)، خطوط مواصلاتی و ترانزیت و حوزه نو آوری تاکید و در باره همکاری دو کشور در سازمان همکاری اسلامی، همکاری‌های بیشتر در حوزه اکو باتوجه به ریاست دوره ای ترکمنستان و بهره برداری غیر نظامی از خزر با همتای ترکمنستانی خود تبادل نظر کرد.وزیر خارجه ترکمنستان هم در این دیدار با تاکید بر اهمیت روابط دو کشور، به دستاورد‌های روابط فی‌مابین در حوزه‌های مختلف اشاره و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های موجود برای گسترش همه جانبه روابط و برگزاری دور بعدی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی تاکید کرد.همچنین روند صلح در افغانستان، همکاری‌ها در حوزه سازمان‌های منطقه ای ‌و بین المللی و همکاری‌های چند جانبه در منطقه از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزرای خارجه ایران و ترکمنستان بود.
گزارش توییتری ظریف در پایان سفر به ترکمنستان در همین زمینه، وزیر خارجه ایران در پایان سفر به ترکمنستان در توییتی نوشت که با رئیس جمهوری و همتای خود در این کشور بر سر توسعه روابط دوجانبه به توافق رسیده است.ظریف نوشت: تور آسیای مرکزی را با بازدید بسیار خوب از ترکمنستان به پایان رساندم. دیدارهای جامع، سازنده و بنیادی با رئیس‌جمهوری محمد اف و وزیر خارجه مردوف داشتم. ما بر سر توسعه روابطه دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی توافق کردیم، کشورهای آسیای مرکزی فقط همسایگان ما نیستند، آنها هم‌تبار ما محسوب می‌شوند.

بالا