راه‌های توسعه همکاری‌های ریلی ایران با ترکمنستان بررسی شد

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران که به همراه وزیر راه و شهرسازی برای شرکت در نشست مشترک وزرای حمل‌ونقل پنج کشور ساحلی دریای خزر به ترکمنستان سفر کرده بود با مدیرعامل و معاونان شرکت سهامی راه آهن ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران «سعید رسولی» در دیدار با مدیرعامل و معاونان شرکت سهامی راه آهن ترکمنستان و شرکت بهره‌بردار آژانس‌های راه آهن ترکمنستان راه‌های توسعه همکاری‌های دو جانبه بین دو کشور در بخش حمل ونقل ریلی را بررسی کردند.

همچنین در دیدار معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با قائم مقام و معاون بازرگانی راه‌آهن قزاقستان در این سفر، مسایل مختلف نحوه اعزام قطارهای کانتینری چین به ایران و بالعکس و اجرای تعهدات مصوب در پروتکل های کریدور کانتینری چین مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار مقرر شد جزئیات بیشتر موضوع مورد بررسی قرار گرفته تا در دستور کار دیدار مدیران عامل راه آهن ایران و قزاقستان قرار گیرد تا مسایل و مشکلات فعلی کریدور کانتینری چین، با اولویت مورد بررسی و ساماندهی شود.

در این سفر مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در دیدار با معاونین وزرای حمل‌و‌نقل جمهوری آذربایجان و ترکمنستان، راهکارهای توسعه همکاری‌های ریلی و حمل‌و‌نقلی بین ایران و جمهوری آذربایجان و ترکمنستان را مورد بحث و بررسی قرار داد.

تشکیل کمیته های راهبری و کارگروه های تخصصی برای پیگیری و اجرایی شدن تصمیمات نشست مشترک وزرای حمل‌ونقل پنج کشور ساحلی دریای خزر و آغاز همکاریهای همه جانبه بین کشورهای ساحلی خزر و نیز با جمهوری آذربایجان و ترکمنستان از مهمترین محورهای دیدار مدیرعامل راه آهن ایران با معاونین وزرای حمل و نقل جمهوری آذربایجان و ترکمنستان بود.

شایان ذکر است «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی برای شرکت در نشست مشترک وزرای حمل‌ونقل پنج کشور ساحلی دریای خزر و به منظور توسعه همکاری‌های حمل و نقل کشورهای ساحلی و شرکت در همایش اقتصادی خزر و نشست موضوعی چشم انداز همکاری‌های حمل‌ و نقلی در دریای خزر، روزهای بیستم و بیست و یکم مرداد ماه سال جاری به ترکمنستان سفر کرد.

«سعید رسولی» مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، «شهرام آدم نژاد» معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی، «خیرالله خادمی» مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل و نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی ایران و وزارت امور خارجه، وزیر راه وشهرسازی را در این سفر دو روزه به ترکمنستان همراهی کردند.

بالا