روسیه از امروز ریاست اتحادیه اقتصادی اوراسیا‌ شامل کشورهایی نظیر ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، و قرقیزستان را به عهده گرفت.

روسیه از امروز رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا‌ شد

  روسیه ریاست اتحادیه اقتصادی اوراسیایی را بر عهده گرفت.

این سازمان در سال ۲۰۱۵ با حضور ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، و فدراسیون روسیه تشکیل شد.ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در روز ۹ دسامبر طی سخنانی در شورای عالی این اتحادیه در بیشکک، اولویت‌های روسیه در ریاست اتحادیه اقتصادی اوراسیایی در سال ۲۰۲۳ را اعلام کرد.

پوتین در ارزیابی اقدامات این اتحادیه در سال ۲۰۲۲ تاکید کرد که این اتحادیه در سالی که گذشت بهره وری همکاری در قالب یک سازمان را نشان داد.

پوتین افزود: در سایه نوسانات موجود در بازار جهانی و فضای ملتهب سیاسی در جهان اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیایی نه تنها توانستند شرایط اقتصادی کلان خود را پایدار نگه دارند بلکه در برخی شاخص‌ها پیشرفت هم داشته اند.

آمارها حاکی از آن است که در سال 2022 حجم مبادلات تجاری در حوزه مواد غذایی و محصولات کشاورزی در ۹ ماهه نخست امسال برای کشورهای عضو اتحادیه ارواسیایی بیش از یک سوم رشد کرده است.

پوتین همچنین مدعی شد که ۷۵ درصد مبادلات دوجانبه بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی به ارزهای ملی آنها انجام می‌شود.

بالا