بازدید از پارک علم و فناوری خراسان رضوی

در روز 4شنبه مورخ 17/10/1399، ساعت 10:00 الی 13:00، بازدید از پارک علم و فناوری خراسان رضوی صورت پذیرفت. در این بازدید رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان و رییس پارک علم و فناوری استان با یکدیگر به گفتگو نشستند.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان رشد و پیشرفت شرکت های دانش بنیان و فناور این پارک باعث افتخار و مباهات هر ایرانی است اما این میزان رشد و توانمندی ایرانی‌ها در عرصه نوآوری، مغفول مانده و باید زمینه معرفی آن به دنیا بیش از پیش فراهم شود. پارلمان بخش خصوصی استان تاکیدی جدی نسبت به حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور به منظور تجاری سازی این محصولات و معرفی آن ها به بازارهای بین‌المللی دارد.

وی با اشاره به الحاق ایران به موافقتنامه اوراسیا ادامه داد: راه ورود به کشورهای اوراسیا از ترکمنستان می‌گذرد و مشتری محصولات پالایشگاه‌های ترکمنستان کشورهای مختلف جهان هستند و در مجموع ظرفیت های مطلوبی در بازار این کشور برای عرضه این محصولات فراهم است.

محمدنژاد بیان کرد: از آنجا که شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان رضوی به توفیقات موثری در حوزه صنایع نفت و گاز دست یافته‌اند، پالایشگاه‌های آن کشور می‌توانند فرصت مناسبی برای دست یافتن شرکت های مذکور به یک بازار بین‌المللی فراهم آورند.

او تصریح کرد: به دلیل وجود تحریم‌ها، ورود ایران به زنجیره فروش در عرصه بین المللی دشوار شده است اما بسیاری از شرکت های دانش بنیان اقدام به راه‌اندازی دفاتری در کشورهای خارجی کرده‌اند که این اقدام هرچند هزینه سرباری را به آنها تحمیل و قیمت تمام شده کالایشان را قدری افزایش داده اما بهترین فرصت برای جذب مشتری در عرصه بین‌المللی است.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان تاکید کرد: خوشبختانه رویکرد سفیر ایران در ترکمنستان نیز اقتصادی و حمایت از شرکت های فعال و دانش ایرانی است و در جهت بسترسازی برای حضور شرکت های اقتصادی در بازار ترکمنستان تلاش می‌کند.

محمدنژاد از برپایی نمایشگاه مجازی ویژه کالاها و ظرفیت های شرکتهای ایرانی در ترکمنستان خبر داد و اظهار کرد: از شرکت های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری خراسان دعوت می‌شود در این نمایشگاه و رویدادهای مشابه در ترکمنستان حضور پُررنگی داشته باشند.

 

لزوم فرصت سازی برای واحدهای دانش بنیان در ترکمنستان

 

رضا قنبری رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی نیز گفت: پارک ها با هدف توانمندسازی اقتصادی و ثروت آفرینی از علم مبتنی بر رویکرد داخلی و بین المللی در سراسر ایران شکل گرفته‌اند و وظیفه آن ها جذب و پذیرش واحدهای فناور و ارائه خدمات به آنهاست.

او افزود: یکی از خدمات پارک علم و فناوری ایجاد زمینه لازم برای انجام فعالیت های مشترک بین واحدهای فناور داخلی و خارجی و حوزه بین المللی است.

 

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی ادامه داد: پارک علم و فناوری خراسان علاوه بر مشهد دارای سه مرکز رشد اقماری در نیشابور، گناباد و سبزوار است و ۳۴۱ شرکت دانش بنیان و فناور را مدیریت می‌کند که از این تعداد ۹۰ واحد دانش بنیان و باقی آن فناور هستند.

قنبری بیان کرد: پارک علم و فناوری خراسان برای بیش از چهار هزار و ۷۰۰ نفر در خراسان رضوی شغل ایجاد کرده و متوسط سنی شاغلین آن کمتر از ۳۰ سال است و ۸۰ درصد از آن‌ها دارای مدرک کارشناسی و تحصیلات تکمیلی هستند.

او تصریح کرد: زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و فناور در این پارک حوزه‌های ICT، ماشین آلات، برق و الکترونیک، مدیریت انرژی، نفت گاز و پتروشیمی، هوشمندسازی، مواد معدنی و شیمی، پلیمر و تجهیزات پزشکی، کشاورزی و صنایع غذایی، فناوری‌های فرهنگی و صنایع خلاق است.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان تاکید کرد: خدمات ارائه شده از سوی پارک علم و فناوری به شرکت‌های دانش بنیان و فناور شامل آموزش و مشاوره، مالکیت فکری، توسعه صادرات، تامین اعتبار و سرمایه جذب کردن برای شرکت ها، خدمات نمایشگاهی در عرصه ملی و بین المللی، اعزام شرکت‌ها برای گذراندن دوره‌های بین المللی، توسعه بازار و یک سری خدمات عمومی است.

قنبری برخورداری از مجتمع آزمایشگاهی کامل، صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان و فناور به کشور‌های مختلف، خصوصی بودن شرکتها، نوآور بودن و برخورداری از تکنیک حل مساله را از مزیت‌های پارک علم و فناوری خراسان برشمرد.

او افزود: شرکت‌های دانش بنیان و فناور بسیار چابک هستند، اما به دلیل نبود ارتباطات موثر با کشور‌های مختلف، تجارت بین المللی بیشتر به سمت خام فروشی سوق یافته و بازار‌های زیادی در این زمینه از دست رفته است.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان با بیان اینکه اقتصاد ۸۰ میلیونی ایران برای حوزه نوآوری کوچک است، ادامه داد: در دوره تحریم‌های اقتصادی، اعتماد دولت به حوزه نوآوری و فناور به شدت افزایش یافته و تعداد شرکت‌های دانش بنیان کشور از ۵۰ مورد در سال ۱۳۹۲ به پنج هزار و ۶۰۰ شرکت در سال جاری رسیده است.

قنبری بیان کرد: ۹ هزار واحد فناور نیز در ایران فعال هستند که یک سوم آن‌ها در پارک علم و فناوری خراسان مستقر می‌باشند.

او تصریح کرد: از ۳۰ شرکت دانش بنیان شاخص و برتر کشور، دو شرکت از این پارک در زمینه تولید "پره‌های موتور عایق" در صنعت نفت و گاز و "طراحی سیستم کنترل و برنامه‌ریزی" در عرصه اتوماسیون صنعتی جزو شرکت‌های برتر بودند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان تاکید کرد: پالایشگاه‌های برای دو شرکت مزبور که در زمینه انرژی و صنایع خلاق فعالیت دارند، یک فرصت استثنایی است که می‌توان این فرصت را در داخل و خارج از کشور برای آن‌ها ایجاد کرد.

قنبری اظهار کرد: در مجموع پارک علم و فناوری خراسان و حوزه صنعت خراسان رضوی می‌توانند در حوزه انرژی و صنایع خلاق با کشور‌های دیگر از جمله ترکمنستان فعالیت مشترک داشته و در آن کشور‌ها بازاری برای محصولات خود ایجاد کنند.

او افزود: وجود پارک علم و فناوری و سیاست‌های مترتب بر آن، فرصت بسیار خوبی برای استقرار شرکت ها، سرمایه‌گذاران و شتاب دهنده‌های خارجی است که این مهم می‌تواند مدنظر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان قرار گیرد.

بالا