پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در وزارت امور خارجه این کشور برگزار شد

 

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از عشق آباد؛ پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در وزارت امور خارجه این کشور برگزار شد.

در این کمیسیون مشترک که به ریاست "محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی" و "رشید مردوف" وزیر امور خارجه و معاون هیئت وزرای ترکمنستان برگزار شد دو طرف یک یادداشت تفاهم همکاری در زمینه‌های سوآپ گاز، برق و انرژی، مصالح ساختمانی و آهن آلات و فولاد، ترانزیت ریلی و جاده‌ای کالا و همچنین توسعه خطوط پروازی امضا کردند. همچنین، یکسان سازی تعرفه‌های گمرکی و مقررات مربوط به آن بین دو کشور از دیگر مفاد توافق دو کشور بود.
وزیر امور خارجه ترکمنستان در این اجلاس با اشاره به سطح خوب روابط سیاسی دو کشور در سال‌های اخیر و به ویژه در دوران ریاست جمهوری "قربان قلی بردی محمدوف" بر ارتقای سطح روابط اقتصادی دو کشور تاکید کرد.
وزیر راه و شهرسازی کشورمان نیز بر توسعه ترانزیت کالا از طریق ریل و از طریق جاده برای تحقق عبور روزانه هزار کامیون که مورد توافق دو کشور در گذشته بوده، و همچنین توسعه همکاری در زمینه حمل و نقل دریایی و افزایش خطوط پروازی تاکید کرد.

در این نشست، "امیرحسین زمانی نیا" معاون بازرگانی و امور بین الملل وزارت نفت از آمادگی این وزارتخانه برای سوآپ گاز ترکمنستان به کشور‌هایی که بطور سنتی خریدار گاز ایران نیستند به ویژه در غرب خزر خبر داد.
وی افزود: ترکمنستان با توجه به ارجاع پرونده فروش گاز به ایران به داوری بین المللی، در چند سال گذشته سطح روابط تجاری خود را با وزارت نفت ایران کاهش داد، اما خوشبختانه در ماه‌های اخیر به این جمع بندی رسیده اند که داوری در این پرونده، مانع همکاری دو کشور نخواهد شد.
"شهرام آدم نژاد" معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی‌ و "حسین سلاح ورزی" نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران هم در این اجلاس در سخنانی، از آمادگی بخش‌های متبوع خود برای حل و فصل موضوعات فی‌مابین با هدف ارتقای سطح روابط اقتصادی دو کشور خبر دادند.
وزرا و مسئولان ترکمنستانی عضو کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هم هر یک در سخنانی، با اشاره به فرصت‌ها و مزایای اقتصادی ترکمنستان از آمادگی این کشور برای گسترش همکاری با جمهوری اسلامی ایران خبر دادند.

پانزدهمین کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان
بالا