گفت‌و گوی تلفنی رؤسای جمهور ازبکستان و ترکمنستان

 

روسای جمهور ازبکستان و ترکمنستان در یک گفت‌وگویی تلفنی چگونگی و چشم انداز روابط دوجانبه را بررسی کردند.

 

 

«شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «قربان‌قلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در یک گفت‌وگویی تلفنی چگونگی و چشم انداز روابط دوجانبه را بررسی کردند.

رئیس جمهور ازبکستان در ابتدای این گفت‌وگویی تلفنی از مهمان نوازی صمیمانه دولت ترکمنستان در چهارچوب نشست جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع در شهر عشق آباد در تاریخ 10 و 11 اکتبر سال جاری میلادی تشکر کرد و برای وی و مردم این کشور آرزوی موفقیت کرد.

روسای جمهور دو کشور در ادامه چگونگی و چشم انداز توسعه روابط همه جانبه ازبکستان و ترکمنستان را بررسی و همچنین در مورد مسائل مهم بین المللی و منطقه ای تبادل نظر کردند.

روسای جمهور دو  کشور در ادامه بر افزایش همکاری در زمینه های مختلف از جمله بازرگانی، حمل و نقل، کشاورزی، انرژی و دیگر حوزه ها تاکید کردند.

در پایان این تماس تلفنی روسای جمهور بر پایبندی متقابل خود برای تحکیم بیش از پیش شراکت راهبردی بین ازبکستان و ترکمنستان با هدف توسعه و شکوفایی پایدار دو کشور و تمام منطقه آسیای مرکزی تاکید کردند.  

ترکمنستان و ازبکستان تاکنون بیش از 200 قرارداد مختلف امضا کرده که در گسترش همکاری‌های 2 کشور در زمینه‌های مختلف نقش بسزایی ایفا می‌کند.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و ترکمنستان در سال 2018 میلادی در سطح بیش از 302 میلیون دلار قرار گرفت که این نسبت به سال 2017 میلادی تقریبا 70 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

هم اکنون در ازبکستان 11 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران ترکمنی از جمله 10 شرکت مشترک و یک شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه گذاران ترکمنی در زمینه‌های بازرگانی و خدمات، نساجی، تولید مصالح ساختمان و مبل فعالیت می‌کنند.

در ترکمنستان نیز 2 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران ازبکی در زمینه صادرات فرآورده‌های صنعتی به ترکمنستان فعالیت می‌کنند.

ترکمنستان استقلال ازبکستان را در تاریخ 7 ژانویه  سال 1993 میلادی به رسمیت شناخته و در همین تاریخ سال 1993 میلادی بین این 2 کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

بالا