وزیر خارجه ترکمنستان در دیدار با سفیر ایران در این کشور، مراتب تسلیت عمیق خود و مقامات عالیه این کشور را درباره حادثه سقوط بالگرد سیدابراهیم رئیسی و همراهان وی ابراز کرد.
وزیر امور خارجه ترکمنستان در دیداری حضوری با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، مراتب تسلیت عمیق خود و مقامات عالیه این کشور را در خصوص حادثه سقوط بالگرد آیت‌الله رئیسی و همراهان وی ابراز کرد.
رشید مردوف روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ در دیداری حضوری با علی مجتبی روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، مراتب تسلیت عمیق خود و مقامات عالیه ترکمنستان را در خصوص حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهور و همراهان ایشان و بویژه وزیر امور خارجه ابراز کرد.
وزیر امور خارجه ترکمنستان در این دیدار، آیت الله رئیسی رئیس جمهور فقید کشورمان را برادر و دوست ترکمنستان در توسعه و ارتقاء روابط برشمرد و همچنین حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه را دیپلماتی ماهر در امور دوجانبه و پر تلاش در مسیر صلح و ثبات جهانی توصیف کرد.
وی ضمن اشاره به ابراز همدردی و ارسال پیام های تسلیت قربانقلی بردی محمد اف رهبر ترکمنستان به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران و همچنین پیام تسلیت سردار بردی محمد اف رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت که در تماس تلفنی انجام شده با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه نیز مراتب حمایت و همدری ترکمنستان با دولت و مردم ایران را اعلام و تاکید کرده است که ترکمنستان به عنوان دوست و برادر و خویشاوند، کنار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
وزیر امور خارجه ترکمنستان از دقایق اولیه حادثه سقوط بالگرد در روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ طی تماس تلفنی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان مراتب همدردی و حمایت خود و مقامات عالیه ترکمنی را اعلام کرده بود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا(ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد «قیز قلعه‌سی» به سمت تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شد و با همراهان خود همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا(ع) به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

رئیس و هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان در بیانیه ای شهادت جانگداز رئیس جمهور و هیأت همراه ایشان را تسلیت گفتند.

متن بیانیه هیأت دولت در پی شهادت رئیس جمهور و هیأت همراه به شرح زیر است:

بالگرد حامل آقای رئیسی، رئیس جمهور جهادی، مردمی و محبوب که دیروز برای بازدید از سد خداآفرین و افتتاح چندین طرح ملی و استانی به آذربایجان شرقی رفته بود در هنگام عزیمت از این سد به مقصد پالایشگاه تبریز به علت شرایط نامساعد آب و هوایی ، دچار سانحه شد. مردم نجیب و قدرشناس کشور شب گذشته لحظات سختی را سپری کردند و به رغم دعای مردم برای سلامت سید محرومان، در سالروز میلاد مسعود حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام روح بلند خادم ملت ایران، خادم الرضا حضرت آیت الله رئیسی، رئیس جمهور مردمی و محبوب آسمانی شد.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی برای خدمت هرچه بیشتر به مردم و اعتلای پرچم وطن عزیزمان، در شرایط سخت کنونی، با کار شبانه روزی و سفرهای مکرر به استان های مختلف و محروم کشور عامل امید بخشی و وحدت و همدلی روز افزون مردم شد و اکنون مردم ایران از فارس و ترک و کرد و لر و بلوچ و ترکمن و شیعه و سنی عزادار سید خوبان شدند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان برای طرح برخی مشکلات تجار و بازرگانان با رئیس کل دادگستری استان گلستان دیدار و گفتگو کرد.

رمضان بهرامی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان در این نشست از موانع موجود برای صادرات انتقاد کرد و گفت: قوانین قاچاق کالا و ارزضمن احترام به قانون جمهوری اسلامی، با شرایط تحریمی تطبیق ندارد.

وی با بیان اینکه نیاز است تا این موارد در کارگروه اقتصاد مقاومتی مطرح شود، افزود: در این جلسات باید راهکاری بر اساس شرایط همجواری استان با کشور ترکمنستان و اینکه انتقال وجه از طریق مبادی قانونی صورت نمی گیرد، در اقتصاد مقاومتی مطرح شود تا زمینه ای برای ایجاد پرونده های قضایی در محاکم انجام نگیرد.

به گفته بهرامی، چنانچه پرونده قضایی برای تجار و بازرگانان ترکمنستانی در استان تشکیل شود، به روابط دو کشور صدمات غیر قابل جبرانی وارد خواهد شد.

وی به عدم تردد مسافر از مرز اینچه برون اشاره کرد و گفت: متاسفانه به دلیل برخوردهای سلیقه ای امکان تجارت چمدانی در مرز اینچه برون وجود ندارد درحالیکه دردیگر استان ها این موضوع بلامانع است.

در ادامه جلسه رئیس کل دادگستری استان گلستان با بیان اینکه این دستگاه از توسعه صادرات ایران و با ترکمنستان حمایت همه جانبه می کند، افزود: همچنین تمام تلاشمان را مساعد برای استفاده از ظرفیت قوه قضائیه جهت رونق کسب و کار در بازارچه مرزی ایران و ترکمنستان و بازارچه فعلی را به کار می گیریم.

دکتر آسیابی تاسیس شعبه رسیدگی ویژه تجار و بازرگانان را یک ضرورت برای استان برشمرد و گفت: برای حل برخی اختلافات بین تجار ایرانی و ترکمنی یا مباحثی از این دست، این شعبه ایجاد شد.

وی ادامه داد: همچنین باید از ظرفیت شورای حل اختلاف در خانه صنعت و معدن استان گلستان و اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان هم استفاده شود.

رئیس کل دادگستری استان گلستان اعلام آمادگی خود را در رابطه با رونق کسب و کار و حذف رویه های معمول برای رشد صادرات به کشور ترکمنستان اعلام کرد.

وی با بیان اینکه صادرات در شرایط فعلی به تداوم و رونق تولید کمک خواهد کرد، افزود: بنابراین از صادرات با تمام قوا حمایت خواهیم کرد تا تولید به نفع مطلوب بچرخد.

دکتر آسیابی در خاتمه یادآور شد: اگر تورمی وجود دارد باید تلاش کنیم با رونق مراودات تجاری مانع مانع رکود شویم تا چرخ دنده های تولید به حرکت درآید.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان گفت: اگر عزم دولت بر این باشد که از بخش خصوصی پشتیبانی کند صادرات به ترکمنستان در آینده نزدیک به ۱۰ برابر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان رمضان بهرامی در رابطه با صادرات به کشور ترکمنستان اظهار کرد: ترکمنستان یکی از ۱۰ کشور مقصد صادراتی ایران است و امروزه شاهد این هستیم که نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار صادرات داریم.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان افزود: با توجه به ظرفیتی که ترکمنستان دارد و پیشرفتی که در این کشور ایجاد شده، صادرات ایران می‌تواند به چندین برابر این مبلغ برسد.

وی در رابطه با ایجاد سطح همکاری دو کشور گفت: در اتاق بازرگانی کشور و اتاق بازرگانی ایران و ترکمنستان بستر بسیار خوبی را برای صادرات به وجود آورده ایم.

بهرامی ادامه داد: ترکمنستان کشور مصرف کننده و در حال توسعه‌ای است، و در صنایع مواد اولیه نساجی، مواد معدنی، پتروشیمی و گاز حرفی برای گفتن دارد.

وی اظهار کرد: ترکمنستان در مسائل ساختمانی، صنایع فلزی و صنایع غذایی در حال توسعه است و بازار امنی برای تجار و بازرگانان است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان بیان کرد: دولتمردان ایران باید حمایت‌های لازم را از تجار و بازرگانان و تولید کننده‌های کشور داشته باشند و همکاری بهتری را با این کشور فراهم کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حجم تجارت ایران حدود ۴۵۰ میلیون دلار است؛ اما در ۵ سال گذشته صادرات بین ۱۳۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار به صورت سینوسی بود.

بهرامی افزود: در حوزه صادرات به دلیل پایدار نبودن صادرات ضعف هایی وجود دارد؛ اگر عزم دولت بر این باشد که از بخش خصوصی پشتیبانی کند این رقم در آینده نزدیک تا ۱۰ برار خواهد شد.

رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان یادآور شد: مسائل و مشکلات داخلی باعث می‌شود بازارهایی که به زحمت به دست می‌آوریم به راحتی از دست بدهیم.

بالا